Pilates co to jest

PILATES to opracowana przez Josepha H. Pilatesa ponad 80 lat temu metoda składająca się z serii ćwiczeń, które koncentrują się przede wszystkim na mięśniach brzucha, szczególnie tych najgłębiej położonych. Silny mięsień poprzeczny brzucha utrzymywany w stałym napięciu jest kluczem do prawidłowej postawy, zdrowych pleców i płaskiego brzucha. Poza formowaniem mięśni brzucha, ćwiczenia Pilatesa wzmacniają również i rozciągają całe ciało, od czubka głowy aż po palce stóp, poprawiając sylwetkę, pozwalając zachować silny i zdrowy kręgosłup.

Ten wyjątkowy system ćwiczeń kształtuje długie, sprawne, elastyczne, smukłe i proporcjonalnie ułożone mięśnie – muskulaturę tancerza. Ćwiczenia polegają na wzmacnianiu powierzchownych mięśni globalnych, przy jednoczesnym ciągłym napinaniu głęboko położonych mięśni stabilizujących.

Metoda Pilatesa łączy ćwiczenia fizyczne z koncentracją umysłu i kontrolą oddechu, uczy świadomości ciała, odpręża i relaksuje wysmuklając jednocześnie ciało, kształtując gibką, pełną gracji, wyprostowaną sylwetkę. Każde z ćwiczeń ma kilka stopni trudności, dzięki częmu jest to trening przeznaczony dla osób w każdym wieku, o różnym poziomie sprawności. Ćwicząc wzmacniamy mięśnie rozciągając je, tak że ich końce oddalają się od siebie, a nie kurczą – to sekret smukłego, elastycznego ciała.

PILATES to niezbędne uzupełnienie każdego rodzaju treningu.